Kayseri Usulü Sucuk Tarifi

[Toplam:419    Ortalama:2.2/5]

Kayseri Usulü Sucuk Tarifi, sucuğun evde yapılabildiğinin kanıtı. Baharatını ve tadını damak tadınıza göre düzenlemek size kalmış.Haydi bakalım buyurun tarifi;

Malzemeler
1 kg yağlı dana kıyma
7 diş sarımsak
4 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı çemen
1 çay kaşığı acı kırmızı toz biber

Yapılışı
Sarımsakları ayıklayıp dövün.
Kıymayı bir cam kaba alın ve sarımsak ile tüm baharatları ekleyin.
Tüm karışımı iyice karışana kadar yoğurun.
Tüm baharatın kıymaya geçmesi için ağzı kapalı bir şekilde bir gece buzdolabında bekletin.
Buzdolabından çıkardıktan sonra temiz bir tez torba içerisine koyup rulo şekline getirin.
Torbayı balkona asıp sucuğun kurumasını bekleyin (Mümkünse çok cadde üzerinde olmayan bir balkonda bekletin ki egzoz kokusuna maruz kalmasın).

Efendim dışarda ne yediğimizi iyi mi kötü mü bilmeden yiyip duruyoruz. Hele ki bu dışarda tükettiğimiz işlenmiş et ürünleri hangi etle yapılıyor hatta acaba etle mi yapılıyor diye kara kara düşünüyorum. Hatta bazen keşke et olmasa da soya kıyması filan olsa bari dediğim de oluyor. En azından etin mikrobunu almayız, at mı eşek mi diye düşünmeyiz. Bu sebeple biraz vaktiniz varsa evde kendi sucuğunuzu yapın. Kayseri Usulü Sucuk Tarifi o kadar güzel oluyor ki satın alınanlardan hiç farklı yok. İstediğiniz kadar baharat kullanabilir, damağınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Evet evde yapmak çok hoş çok güzel, ama baştan söyleyeyim, sucuğu kurutmak için astığınız mekan bayağı bir kokuyor. Vallahi benim için problem sıfır. Ama olmuyor, misafir geliyor filan. Kokunun sebebini soruyorlar. Herkese tek tek açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple evde kiler tarzı kuru ve çok sıcak olmayan bir odanız varsa şanslısınız. Ya da bizim yaptığımız gibi evinizde arka cepheye bakan bir balkona asabilirsiniz. Bu şekilde habalana havalana güzelce kuruyor, koku filan hak getire.

Kayseri Usulü Sucuk Tarifi’ni yapıp sucuğunuzu kuruttuktan sonra dilim dilim kesin. Önce bir koklayın. Sonra ısınmış tavaya dizi dizi yerleştirin. Sucukların üzerine yumurtalarınızı güzelce kırın, yağda misler gibi pişirin. Yanında taptazecik bir ekmek ve demli bir çayla afiyet ve mutlulukla tüketin.

Afiyetler olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen