Kayseri Pastırma Çemeni

[Toplam:96    Ortalama:2.6/5]

Kayseri Pastırma Çemeni, sarımsak ve baharat sevenlerin vazgeçilmezi olacak. Kızarmış ekmeğin üzerine sürüp mutlulukla yiyebilirsiniz. Ev çemeni tarifi şöyle;

Malzemeler
1 su bardağı toz kırmızı biber
1 çay bardağı toz çemen
2 baş dövülmüş sarımsak
1 tatlı kaşığı kimyon
1 çay kaşığı tuz
Su (macun kıvamına gelene kadar eklenebilir)

Yapılışı
Tüm malzemeleri karıştırın ve büyük bir cam kavanoza koyun.
Ağzını sıkıca kapatıp 4 gün dolapta bekletin.

Kayseri Pastırma Çemeni, pastırmalarda bulanan gerçek çemenin tarifi. Hemen hepimizin yaptığı salçalı çemen değil. Toz çemeni yöresel ürünler satan marketlerden kolayca bulabilirsiniz.Bu tarifin yıldızı farkettiğiniz üzere toz çemen. Kendisi bütün işi yapıyor, bize de sadece tadına baharat ve sarımsakla tat katmak kalıyor.

Kayseri Pastırma Çemeni’nin, içindeki tuz ve baharatlardan gelen bir koruyucu özelliği var. Ayrıca macun kıvamında olması sürülebilir olmasını sağlıyor.Bu sebeple pastırma yapılacak eti pişiriyor, hava almasını engelliyor ve bakteri oluşumunu engelliyor. E bu kadar sarımsağın, tuzun olduğu bir ortamda hangi bakteri oluşur? Sonuçta azıcık biyoloji biliyoruz tuzlu ortamda bulunan bir hücre ortamın tuz yoğunluğunu düzenlemek için dışarıya su verip büzülür ve çok su verirse yaşamsal faaliyetlerini kaybeder. Bu sebepledir ki, pastırma herhangi ısıl işlem görmemiş bir yiyecek olmasına rağmen, pek çok şarküteri ürününden daha az bakteri barındırır.

O zaman hadi bütün evi çemen kaplayalım!! (Hayır, şaka).

Şarküteri ürünlerini kesinlikle tüketmemek gerektiğini savunanlar var. Evet doğru, gayet sağlıksız. Ama beni pazar kahvaltılarında birkaç dilim bacondan, pastırmadan mahrum etmeyin arkadaşım. Üç günlük dünyada ağzımız da mı tatlanmasın? Hiç mi mutlu olmayalım? Ne istiyorsunuz ya benim pazar kahvaltısı zevkimden? Beni benimle bırakın, lütfen. Ama benden de gazı alıp her gün 3 öğün kendinizi salama, sosise de vurmayın. Sorumluluğunuzu bilip tüketin.

Efendim sözün özü, Kayseri Pastırma Çemeni’ni ince ince dilimlenip, güzelce kızartılmış baget ekmeklerin üzerine sürerek afiyetle yiyebilirsiniz. Tuzunu fazla kaçırmayın çünkü toz çemende yeterince tuz var. Yanında ne içelim derseniz, kahvaltıda tüketecekseniz size kalmış ama, rakı yanında meze olarak da bayağı hoş oluyor.

Keyifle ve afiyetle yiyiniz.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen