Kağıtta Pastırma Tarifi

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Kağıtta Pastırma Tarifi, bir yemeğin lezzetli olması için zor ve zaman harcayıcı olması gerekmediğinin en güzel kanıtı. Pratik tarifin malzemeleri şöyle;

Malzemeler
8 dilim pastırma
1 adet domates
2 adet sivri biber
2 çay kaşığı tereyağı
5 dal maydanoz
4 dilim limon
Fırın kağıdı

Yapılışı
Fırın kağıdından iki eşit büyüklükte parça kesip biribib içini tereyağı ile yağlayın.
Yağlanan kağıda pastırmaları yan yana gelecek şekilde yerleştirin.
Domatesin kabuğunu soyup dilim dilim kesin ve pastırmaların üzerine yerleştirin.
Biberleri iri iri kesip domateslerin üzerine dizin.
5 dal maydanozu ekleyip üzerine limon dilimlerini dizin.
Diğer parça fırın kağıdını üzerine kapatıp kenarlarını kıvırın ve paket yapın.
200 derecelik önceden ısıtılmış fırında 15-20 dakika pişirin.

Efendim konumuz Kayseri olur da mevzu pastırmaya gelmez mi? İnsanlığın atmış olduğu en büyük adımlardan biri pastırma bence. İster pişmiş ister çiğ, o muhteşem kokusu beni mutlu etmeye yeter. Çok kokuyor aman çemeni bilmem nesi diyenleri duyuyorum. Kardeşler pastırma bu pastırma! Herhalde kokacak. E tabi pişmiş olanı biraz daha az kokuyor, hele ki çemensiz olanda koku filan yok. Ama tabi çemensize ne kadar pastırma diyebilirsiniz? Kağıtta Pastırma Tarifi, benim tüm Kayseri yemekleri arasında en sevdiklerimden.

Bir kere gayet basit bir yapılışı var. Benim için bir artı. Ayrıca rafine. Yani tüm malzemelerin tadını teker teker alabiliyorsunuz. Bu büyük bir artı. Kağıtta pişmesi de az bulaşık çıkmasını sağlıyor. Daha ne olsun? Ya siz bu Kağıtta Pastırma Tarifi’nden daha ne bekliyorsunuz? Çöpsüz üzüm resmen. Bu sebeple tarifimize gereken ilgiyi göstermenizi ve ivedilikle denemenizi önermekteyim.

Dilerseniz içine kaşar peyniri ya da başka bir peynir koyup öyle pişirebilirsiniz. Peynirin fırında 20 dakikada çok kurumasını istemiyorsanız, son 5 dakikada ekleyebilirsiniz. Tarifin en önemli püf noktası kağıdı sıkıca kapadığınızdan emin olmak. Herhangi açık bir yeri kalırsa, tüm malzemeler kuruyor ve hiçbir anlamı kalmıyor. Önemli olan o buharın kağıdı içinde kalması ve malzemeleri kurutmadan pişirmesi.

Kağıtta Pastırma Tarifi, yemek öncesi harika bir başlangıç ya da kahvaltıda güne güzel başlama sebebiniz olabilir.

Afiyetler olsun.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen