Erciyes Salatası Tarifi

[Toplam:8    Ortalama:3.4/5]

 
Erciyes Salatası Tarifi, sürekli çoban salatayapmaktan bezmiş, salatayı ana öğün olarak tüketmek isteyen aynı zamanda besleyici olması arzusundakiler için gayet hoş bir alternatif. Malzemelerin miktarına damak tadınıza göre karar verebileceğiniz tarifin malzemeleri şöyle;

Malzemeler
Yarım kalıp (yaklaşık 250 gram) sert Ezine peynir
2 adet küp doğranmış salatalık
4 adet kabukları ayıklanmış küp doğranmış domates
2 adet ince ince doğranmış sivri biber
5 adet salamura sardalye
2 çay kaşığı sumak
2 çay kaşığı kekik
Çeyrek demet ince kıyılmış tarhun
Yarım çay bardağı ekstra sızma zeytinyağı
15 adet çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytin

Yapılışı
Küp doğranmış salatalık, domates ve biberi geniş bir kasede bir araya getirin.
Peyniri küçük küpler halinde keskin bir bıçakla kesin (parçalanmaması için).
Zeytinleri kabaca doğrayın ve peynirle birlikte kaseye ekleyin.
Çeyrek demet tarhunun yapraklarını ayıklayıp kabaca bıçakla doğrayın ve kaseye ekleyin.
Salata kasesine sumak ve zeytinyağını ekleyip nazikçe tüm malzemeleri karıştırın.
Salatanın üzerine kekik serpip salamura sardalyeleri dizin ve servis yapın.

Elinize sağlık, farklı ve doyurucu bir salata tarifiyle maharetinizi gösterdiniz. Efendim ismi Erciyes Salatası Tarifi olduğu için pek ünlenmemiş bir tarif bu tarif bence. İsmi Salade aux anchois olsaydı tüm dünyada ses getirir bayıla bayıla yapılırdı. Ancak maalesef Kayserili dostlar dışında pek bilinmeyen, denenmeyen bir salata.

Tarhun’u mutlaka mutfaklarınızda kullanın. Tarhun A ve C vitamini bakımından çok zengin ve aroması pek çok salata ile harika gidiyor. Farklı malzemeleri birarada kullanmaktan çekinmeyin. Deneyin ki güzel kombinasyonlar ortaya çıksın.

Erciyes Salatası tarifi, genelde yemek öncesinde tercih edilsede, dengeli beslenme açısından bakarsak, aslında başlı başına tüm öğün ihtiyaçlarını karşılıyor. Peynir ve sardalye protein bakımından zenginleştirici özellikte. Seviyorsanız sardalye miktarını arttırabilirsiniz. Sardalye bu salatada hafiften de olsa süsleme malzemesi görevinde.

Sardalye sevmiyenler, ançuvez kullanabilir, ya da hiç koymayabilir. O zaman da bildiğin otlu, sumaklı çoban salata yersiniz ama ben karışmam.

Erciyes Salatasına peyniri, sardalyeyi ve zeytinyağını mutlaka servis sırasında ekleyin. Yoksa peynir suyunu bırakabilir, ki suyunu bırakmış salatadan hiç hoşlanmam.

Afiyetle yiyiniz!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen