Aside Tatlısı

[Toplam:115    Ortalama:2.7/5]

Aside Tatlısı çok pratik ve enerji dolu bir tarif. Ceviz, pekmez ve tereyağı diyelim. Yeterince açık olabilmişizdir sanırım. Buyrunuz malzemeler ve tarifi şöyledir;

Malzemeler
2 çay bardağı pekmez
2.5 su bardağı su
1 su bardağı un
1 avuç ceviz
1 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı
Bir tencereye suyu, 1 çay bardağı pekmezi ve unu koyun ve pürüz kalmayıncaya kadar karıştırın.
Ocağın altını açın ve karıştırmaya sürekli olarak devam edin.
Kaynamaya başlayınca kalan pekmezi de ilave edin ve karıştırmayı sürdürün.
Tüm karışım fokurdamaya başlayınca servis tabağına alın.
Servis yaparken tereyağı eritip üzerine dökün ve dövülmüş cevizle süsleyin.

Kayseri’nin de pastırma ve mantısından başka yemeği yok diyen arkadaşlarımıza gelsin! İşte harika bir Kayseri tatlısı. İnanılmaz az malzemeyle inanılmaz bir lezzet yaratılmış. Karamele benzeyen bir görüntüsü var ama bu güzel renk pekmezden geliyor. Kısacık sürede yapabileceğiniz bir tatlı Aside Tatlısı.

Çok aşırıya kaçmadan yiyin ki sabah enerjiden işe koşarak gitmeyesiniz. Zaten yiyemezsiniz de. Ne kadar güzel görünürse görünsün, ciddi anlamda 2 kaşık yedikten sonra 3. kaşığa eliniz gitmiyor. Öyle ağır. Ağır bir tatlı olması elbette evde yapılmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Az yapınız, az tüketiniz ama yapmaktan çekinmeyiniz.

Aside Tatlısı için ‘Bana bak bana, bu öz be öz Ürgüp Tatlısıdır, ne Kayserisi?’ diyenler de çıkabilir. Canlarım siz yan yana iki şehirsiniz, araya bu kadar katı sınır çekmek neden? Bak ABD ile Kanada arasındaki sınır bir sıra ağaç. Koskoca iki ülke be! Onlar sınır koymuyor, sen tatlına duvar çekiyorsun. Komşu iki şehir, esinlenme ve birbirinin eserini yorumlama gayet normaldir. Bak mesela Yunanistan ve Türkiye’yi de ele alalım, Kanada uzak geldi size. Yunan da baklava yapıyor, Türk de. İkisi de aynı mı değil. Ama ikisinin de adı baklava. Yunan baklavası daha az katlı ve az şerbetli olurken, Türk baklavası çok katlı ve bol şerbetlidir. Yani iki şehirin de olabilir bu tatlı ama yorumlama elbette farklıdır.

Neyse efendim, Aside Tatlısı’nı şekli güzel bir cam kaseye ya da kek kalıbına dökebilirsiniz. Ama tabi önce cam kabı ıslatın ki çıkarırken kolay olsun. Bence soğuk yemek en güzel yeme biçimi. Süper ötesi bir tatlı, hadi deneyin ve bana nasıl olduğunu yazın 🙂

Afiyet olsun.

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen